Русија официјално ги заведе САД и Чешка како непријателски држави

Од:

Руската влада формално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“.

dobivaj vesti na viber

Според официјалниот портал за правни информации, двете земји биле на списокот на оние кои „извршиле непријателски дејствија против Русија“ и против нив ќе бидат преземени мерки – американската Амбасада во Москва повеќе нема да може да вработува лица од локално население, додека бројот на вработени локални работници во чешката Амбасада ќе биде ограничен на 19.

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот месец потпиша закон со кој се ограничува бројот на локални жители кои може да работат во странски дипломатски мисии и други служби и и нареди на владата да состави список на „непријателски“ земји за кои ќе се применуваат мерките.

Би можело да ве интересира

Едно лице загина во железничка несреќа во Чешка

А1он

Украина, енергетската безбедност и економската отпорност на ЕУ меѓу приоритетите на престојното Чешко претседавање со ЕУ

А1он

Чешкиот претседател вети дека ќе стави вето на законот за истополови бракови

А1он

Силните бури предизвикаа огромни штети во Чешка

Ана Ололовска

Чешка од Германија добива 15 тенкови Леопард 2А4

Ана Ололовска

Премиерите на Австрија и Чешка потенцираат дека Западен Балкан не смее да се заборави поради Украина