Русија одговара со реципрочни мерки на санкциите на Вашингтон

Од:

Москва ќе разгледа реципрочни мерки како одговор на новите антируски санкции на Вашингтон во зависност од тоа какви ќе бидат, изјави  советникот во Кремљ, Јуриј Ушаков.

Тој оцени дека засега нема изгледи за подобри односи со САД.

– Според мое мислење, работите се доволно лоши и изгледи за подобри односи, не може да се очекуваат. Ќе видиме какви ќе бидат санкциите и потоа ќе одлучиме како да одговориме, изјави тој.

 

Би можело да ве интересира

Путин со инструкции за соодветен одговор на САД

Ана Ололовска

Ракетниот систем С-400 соборил цели што летале со бризина поголема од 2.000 км/ч

Ана Ололовска

Навални: Протестите ќе продолжат и ќе бидат помасовни

Ана Ололовска

Сандерс го претстави „Green New Deal”, планот за борба против климатските промени

Ана Ололовска

Ри Џонг-хо: Подготвени сме за дијалог, но и за конфронтации со САД

Ана Ололовска

САД до Турција: Рокот за продажба на „Патриот“ измина

Ана Ололовска