Русија од Казахстан извлекла повеќе од 2.000 луѓе

Од:

Руски воени транспортни авиони евакуирале повеќе од 2.000 руски и странски државјани од Казахстан, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Од Казахстан во Русија се донесени вкупно 2.241 лице, се вели во соопштението.

Поради настаните во Казахстан и затворањето на меѓународниот аеродром во Алмати, странците кои престојуваа таму не можеа сами да ја напуштат земјата. Тие апелираа до раководството на рускиот контингент мировници за помош и транспортирање во Русија.

Би можело да ве интересира

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и Блискиот Исток и дестабилизација на Европа

Ана Ололовска

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување