Русија очекувала повеќе од германското претседателство со ЕУ, Берлин личел на „предводник на антируските сили“

Од:

Берлин се однесува како предводник на антируските сили, а не водач на паневропска организација, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Русија е разочарана од шестмесечното претседателство на Германија со Советот на Европа, посочи Захарова.

– Разочарани сме од германското претседателство во оваа структура, со чија помош беше организиран овој напад врз нашата земја. За сите шест месеци, Берлин не се однесуваше како водач на пан-европска организација, туку како предводник на антируските сили, ставајќи ги интересите на Унијата над целта утврдена во статутот на Советот на Европа, односно зајакнување на единството меѓу своите членки, изјави портпаролката на руското МНР.

Захарова го оцени како тажен фактот што Германија го заврши претседателството со одлука на Советот на министри за Крим, што претставува „колекција на лажни тврдења и апсурдни обвинувања“ против Русија.

– Справувањето со такво наследство ќе бара многу напор од здраворазумските земји. Дали ќе можеме да се вратиме на агендата за обединување или нова криза е неизбежна, останува отворено прашање, заклучи Захарова.

Би можело да ве интересира

Лукашенко ќе ги пушта мигрантите слободно да влегуваат во ЕУ, за инает на Брисел

Жарко Настоски

Блинкен ја прогласи Германија за „најдобар пријател на САД“

Жарко Настоски

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

Жарко Настоски

Британскиот воен аташе повикан во руското Министерство за одбрана

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русите отворија предупредувачки оган кон британски разурнувач во Црното Море

Ана Ололовска

Блинкен во прва посета на Германија

Ана Ололовска