Русија објави нов извештај

Од:

Русија соопшти дека нејзините сили собориле три украински борбени авиони, еден во близина на Змискиот остров во Црното Море, а другите два во регионите на Миколаев и Харков.

dobivaj vesti na viber

„Руски проектили со висока прецизност погодија две командни пунктови во украинската област Харков“, соопшти Министерството.

Министерството додаде дека извршило слични напади во проруските самопрогласени републики Доњецк и Луганск.

Би можело да ве интересира

Шојгу: Воспоставуваме поморски коридори за извоз на жито

Русија ја обвини Украина за мачење воени заробеници

Нова фаза во војната, Русите се фокусираат на Донецк, Украинците се прегрупираат

Зеленски: Украина ќе ги врати загубените територии

ВИДЕО: Силна експлозија на окупираната територија, Украинците погодија руско скалдиште за муниција

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Путин е во можност да ја продолжи војната уште долго време