Русија: Ни избегаа седум војници, еден е убиен кога сакаше да се предаде

Од:

Седум руски војници кои претходно биле затвореници „побегнале со оружје од воена единица“ во Соледар, Украина, јави руската државна новинска агенција Тас.

Тројца војници пак се заробени од руските сили откако се фатени како пијат во кафуле во окупираниот град Луганск.

Еден дезертер е застрелан од самите бегалци бидејќи сакал да се „предаде“. Двајца други мажи наводно се приведени, а се трага по уште еден војник.

Минатата година, поради кадровските проблеми, Русија почна да регрутира мажи од својот затворски систем.

Би можело да ве интересира

Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ

Русија: Соборивме 22 украински беспилотни летала над Крим и Црното Море