Русија негира дека нејзини војници се борат во северозападна Сирија

Од:

Русија денеска ги негираше обвиненијата на сириските бунтовници дека руските специјални сили или копнени трупи се борат за преземање на контролата над покраината Идлиб, последниот голем бунтовнички бастион, јави руската новинска агенција РИА.

Висок командант на бунтовниците изјави дека Русија последните денови испратила специјални сили за да се борат на страната на сириските владини трупи кои ја предводат офанзивата повеќе од два месеца во северозападна Сирија за да го освојат последниот бастион на опозицијата.

– Русија никогаш немала и нема копнени сили во Сирија, соопшти Министерството за одбрана.

Би можело да ве интересира

Путин не добил покана да учествува на одбележувањето 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Ана Ололовска

Руски научници развиваат вакцина против коронавирус

Ана Ололовска

Руски авион се врати на аеродромот поради закана за бомба

Ана Ололовска

Москва: Седум кинески државјани префрлени во болница, се сомнева на коронавирус

Ана Ололовска

Русија го задржува правото на реципрочни мерки кон Бугарија

Ана Ололовска

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Ана Ололовска