Русија не прифаќа комплетно повлекување на војската од Украина како услов за преговори

Од:

Русија соопшти дека барањето Западот целосно да се повлече од Украина како дел од какви било идни разговори за да се стави крај на војната всушност ја исклучува можноста за преговори.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, повтори дека претседателот Владимир Путин останува отворен за разговори, но дека барањето на Западот Москва прво да ги повлече своите трупи од Украина е неприфатливо.

Изјавата на Песков дојде додека Путин телефонски разговараше со германскиот канцелар Олаф Шолц во петокот наутро.

Кабинетот на Шолц соопшти дека тој јасно му ставил до знаење на Путин „дека мора да има дипломатско решение што е можно поскоро, кое вклучува повлекување на руските трупи“.

Во четвртокот, американскиот претседател Џо Бајден, исто така, посочи дека би бил подготвен да разговара со Путин доколку покаже дека е сериозен за ставање крај на инвазијата и повлекување од Украина.

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

„Форин аферс“: Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија

Горан Наумовски