Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

Од:

Рускиот постојан претставник во ОН Василиј Небензија изјави дека Русија не го поддржува предлогот за создавање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје.

dobivaj vesti na viber

– Демилитаризацијата на нуклеарната централа може да ја направи ранлива за оние кои сакаат да ја посетат. Никој не знае кои ќе бидат нивните цели, изјави Небензија.

Претходно, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш повика на повлекување на воениот персонал и опрема од централата и инсистираше на избегнување воена акција во близина на централата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лавров: Повикот на Зеленски за напади врз Русија само ја потврди неопходноста на специјалната воена операција

А1он

Семејствата на Кадиров, Медведев и Шојгу на удар од нови санкции: Јапонија објави црна листа

А1он

Русите освоија уште две области во Доњецк: 120 украински војници загинале при нападите

А1он

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

ВИДЕО: Украинското знаме беше подигнато во селото Велика Александровка, област Херсон

Ана Ололовска

Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Ана Ололовска