Русија нареди намалување на бројот на дипломати во Естонија

Од:

Бројот на дипломати кои работат во естонската амбасада во Талин ќе мора да се намали на осум за да се совпадне со бројот на естонски дипломати во Москва, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Естонија побара намалување на бројот на руски дипломати во земјата до 1 февруари.

Руската амбасада во Талин на својата веб-страница наведува 17 дипломати. Естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалу изјави дека одлуката е донесена во светло на војната во Украина и објасни дека руската амбасада не е ангажирана за подобрување на естонско-руските односи, пренесува руската прорежимска новинска агенција ТАСС.

„Естонија ги намали своите билатерални односи со Руската Федерација на апсолутен минимум. Пролетта ги затворивме руските конзулати во Нарва и Тарту и протеравме тројца членови на дипломатскиот персонал на руската амбасада. Сега поставуваме ограничување на број на руски дипломати кои работат во Естонија за да се постигне паритет. Денешниот чекор е во корелација со најниската точка на нашите односи воопшто“, рече Реинсалу.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска

Легија на слободата на Русија: Регрутираме илјадници за да ја нападнеме Москва

Ана Ололовска