Русија најави дека до јуни може да обезбеди 50 милиони дози „Спутник V“ за ЕУ

Од:

Откако Европската агенција за лекови денеска соопшти дека почна со испитување на руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ руските власти соопштија дека се подготвени до јуни да обезбедат 50 милиони дози вакцини за граѓаните на Европска Унија.

– По одобрувањето од ЕМА би можеле да обезбедина вакцини за 50 милиони Европејци до јуни 2021 година, изјави Кирил Дмитријев, директор на Рускиот директен инвестициски фонд, кој придонесе за развој на вакцината против Ковид-19.

ЕМА денеска почна експертиза на руската вакцина „Спутник V“. Испитувањето на ЕМА е пресудно за дистибуција на вакцината во ЕУ.

– Ема почна студија за „Спутник V“, која е развиена од рускиот национален центар Гамалеја за епидемилогија и микробиологија, се наведува во соопштенито на ЕМА.

ЕМА претходно беше обвинета за неуспешната набавка и дистрибуција на вакцини во земјите-членки на ЕУ.

Досега во ЕУ за употреба се одобрени три вакцини: на Модерна , на „Фајзер/БиоНтек и на АстраЗенека, а на 11 март ќе одлучува дали ќе дозволи употребата на вакцината против Ковид-19 на американскиот фармацевтски производител Џонсон & Џонсон.

Унгарија и Словачка веќе одобрија примена на „Спутник V“, без одобрение од ЕМА.

Вакцината „Спутник V“ досега е регистрирана во 42 држави.

Би можело да ве интересира

Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник V

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Захарова: Членството во НАТО може да доведе до неповратни последици по државноста на Украина

Ана Ололовска

Ракета „Сојуз“ полета во чест на Гагарин кон МВС

Ана Ололовска

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска