Русија може да се повлече од ОБСЕ поради „блокирање на работата на руската делегација во ПС“

Од:

На руската делегација ѝ беа одбиени визи за учесниците на 29. годишна сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ во Бирмингем во периодот од 2 до 6 јули, јави ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Одлуката на Лондон да не ѝ издаде визи на руската делегација во Парламентарното собрание на ОБСЕ, ги прави резолуциите на Собранието нелигитимни за Русија, смета заменик – претседателот на Државната дума и раководител на руската делегација, Пјотр Толстој.

Тој додаде дека Русија го задржува правото да се повлече од ОБСЕ, поради блокирање на работата на руската делегација во Парламентарното собрание.

Би можело да ве интересира

Орбан: Брисел ги лажеше граѓаните на ЕУ во врска со санкциите против Русија

А1он

Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

А1он

Една од омилените спортистки на Владимир Путин ја напушти Русија, нејзината локација е непозната

А1он

Русија утре и формално ќе ги анектира четирите украински региони

А1он

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он

САД ги повика американските граѓани веднаш да ја напуштат Русија