Русија може да се повлече од ОБСЕ поради „блокирање на работата на руската делегација во ПС“

Од:

На руската делегација ѝ беа одбиени визи за учесниците на 29. годишна сесија на Парламентарното собрание на ОБСЕ во Бирмингем во периодот од 2 до 6 јули, јави ТАСС.

Одлуката на Лондон да не ѝ издаде визи на руската делегација во Парламентарното собрание на ОБСЕ, ги прави резолуциите на Собранието нелигитимни за Русија, смета заменик – претседателот на Државната дума и раководител на руската делегација, Пјотр Толстој.

Тој додаде дека Русија го задржува правото да се повлече од ОБСЕ, поради блокирање на работата на руската делегација во Парламентарното собрание.

Би можело да ве интересира

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он

Залуден е отпорот, целата Луганска република ќе биде под руска контрола