Русија може да распореди во Киргистан уште една воена база

Од:

На јужната граница на Киргистан, особено покрај границата со Таџикистан се појави тензична ситуација во сферата на безбедноста, откако Русија најави дека во регионот може да распореди уште една воена база, изјави денеска киргистанскиот претседател Алмазбек Атамбаев, јави ТАСС.

– Одлуката сепак ќе биде донесена од Русија, таа треба да формира став, а за целта ќе бидат потребни многу финансиски средства, рече Атамбаев.

Претседателот увери дека не стравува во Киргистан да ги покани руските воени сили.

– Русија нема територијални претензии кон Киргистан, бидејќи има своја земја на голема територија, додаде тој.

Атамбаев нагласи дека Русија активно ја помага киргистанската армија.

Би можело да ве интересира

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он