Русија може да ја нападне Украина во секој момент, изјави портпаролката на Белата куќа

Од:

Белата куќа денеска соопшти дека Русија е подготвена за потенцијален напад врз Украина што би можел да се случи „во секој момент“ и предупреди дека одговорот на САД ќе ги вклучи сите опции.

dobivaj vesti na viber

– Ниту една опција не е надвор од масата, изјави секретарот за печат Џен Псаки на прес конференција, предупредувајќи на „екстремно опасна ситуација“.

– Сега сме во фаза кога Русија во секој момент може да изврши напад врз Украина, нагласи Псаки.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

Борел: Во ЕУ се уште нема договор за шестиот пакет санкции за Русија

А1он

Руско МНР: Влезот на Шведска во НАТО и нанесува штета на европската безбедност

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Столтенберг: На Русите не им оди според планот, ќе изгубат во Украина

А1он

Русија го прекина извозот на струја за Финска

А1он