Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

Од:

Заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Сергеј Рјабков, изјави дека Русија никому не се заканува со нуклеарно оружје и дека отворениот конфликт со САД и НАТО не е во интерес на Русија, пренесоа државните агенции.

dobivaj vesti na viber

„Никому не му се закануваме со нуклеарно оружје“, изјави денеска Рјабков на конференцијата, пренесува агенцијата Интерфакс. „Критериумите за нивна употреба се наведени во руската воена доктрина“, додаде тој.

Претседателот Владимир Путин оваа недела му рече на Западот дека не блефира кога рече дека ќе употреби нуклеарно оружје доколку биде загрозен територијалниот интегритет на Русија. Сепаратистичките власти во четири украински региони контролирани од руската војска одржуваат референдуми за тоа дали да се приклучат на Русија.

Путин рече дека го поддржува потегот, што ја прави поголема веројатноста Русија да ги анектира тие области, кои сочинуваат 15 отсто од вкупната територија на Украина. Руските власти, вклучително и поранешниот претседател Дмитриј Медведев, изјавија дека штом регионите ќе бидат припоени кон Русија, секој напад на украинските сили врз нив ќе се смета за напад врз Русија.

Според руската нуклеарна доктрина, Москва може да користи нуклеарно оружје доколку Русија се соочи со егзистенцијална закана. Медведев рече дека Русија има опција да користи стратешко нуклеарно оружје со долг дострел.

Но, Рјабков рече дека Русија не бара отворен конфликт со САД или НАТО и дека не сака понатамошна ескалација на ситуацијата. „Се надеваме дека и администрацијата на Бајден е свесна за опасноста од неконтролирана ескалација на конфликтот во Украина“, рече тој.

Во средата најавувајќи ја првата руска мобилизација по Втората светска војна, Путин рече дека Русија се бори не само со Украина, туку и против вкупните воени ресурси на западните земји кои го поддржуваат Киев. Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов изјави дека сака да верува дека и покрај сите тешкотии, Москва и Вашингтон не се на работ на нуклеарен конфликт.

Би можело да ве интересира

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

САД: Хаким Џефрис избран за лидер на демократите во Конгресот

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска