Русија ќе распореди Ту-22М3 на Крим

Од:

Русија одлучи да распореди стратешки бомбардери Тупољев (Ту-22М3) на полуостровот Крим како одговор на американското поставување на систем за ракетна одбрана во Романија.

– Русија планира да постави бомбардери, кој можат да носат нуклеарни бомби, во воздухопловната база Гвардескоје на Крим, изјави шефот на Одборот за одбрана и безбедност на Горниот дом на рускиот Парламент, Виктор Бондарев.

Русија го анектира Крим во 2014 година, а рускиот претседател Владимир Путин денеска беше на Полуостровот по повод петгодишнината од анексијата.

Би можело да ве интересира

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Татјана Ташкова

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Петмина загинати во престрелка на фарма во Ростовската област

Сенатот на САД го ратификува Протоколот за членство во НАТО

Ана Ололовска