Русија јасна: Продолжуваме во Украина

Од:

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека, како што е наведено, „екстремистичките изјави на претставниците на киевските власти и нивните криминални дејствија“ потврдуваат дека е неопходно да продолжи руската специјална операција во Украина.

„Ваквата реторика и криминални дејствија на режимот во Киев ја потврдуваат потребата од продолжување на специјалната воена операција додека не бидат целосно завршени задачите за денацификација и демилитаризација на Украина и не се елиминираат заканите за безбедноста на Русија кои доаѓаат од нејзината територија“, се вели во соопштението. до РИА Новости.

Како пример за ваквите изјави на официјални лица во Киев, руското Министерство ја наведува изјавата на Михаил Подољак, советник во кабинетот на претседателот на Украина, кој, како што се наведува, зборувајќи за ситуацијата во која се најде Украинската православна црква, рече дека Киев има шанса „брзо и безболно физички“ да исчисти“ голем број проруски ориентирани луѓе“.

Тој, исто така, според руското Министерство ветил дека ќе ги казни жителите на Крим и Донбас за нивната желба да ја врзат својата иднина со Русија.

Би можело да ве интересира

Зеленски со американските сенатори: „Ако не добиеме помош – ќе ја изгубиме војната“

Воздушна опасност низ Украина

Киев сака Грипен од Шведска и Ф-35 од САД

УЕФА ја казни Украина за расистичко навивање пред натпреварот со македонската репрезентација

Сенаторот Ренд Пол: „Америка нема да го спаси Киев“

Предраг Петровиќ

Украина би можела да ја изгуби воената поддршка од уште еден клучен сојузник

Предраг Петровиќ