Русија ја забрани работата на московското биро на канадската телевизија Си-Би-Си

Од:

По наредба на руското Министерство за надворешни работи денеска е затворено московското биро на канадската телевизија Си-Би-Си (CBC) и притоа руските власти ги повлекуваат и визите и акредитациите на новинарите на овој јавен радиодифузен сервис, откако Канада ја забрани руската државна телевизија „Русија тудеј“, јави ДПА.

-Со жалење и натаму забележуваме отворени напади врз руските медиуми од земјите на таканаречениот колективен Запад што себе си се нарекуваат цивилизирани, изјави Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи.

„Донесена е одлука да се преземат одмазднички, нагласувам одмазднички мерки во врска со акциите на Канада: затворање на московското биро на Канадската радиодифузна корпорација, вклучително и поништување на акредитациите и визите на нивните новинари, додаде таа, пренесува ДПА.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он