Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Од:

Рускиот парламент ја разгледува можноста за укинување на горната старосна граница за пријавување во армијата, што е уште еден знак дека земјата се соочува со недостиг на пешадија за продолжување на офанзивата во Украина.

dobivaj vesti na viber

Во моментов, Русите на возраст од 18-40 и странци на возраст од 18-30 години можат да го склучат својот прв договор со војската. Предлог-законот кој денеска е на дневен ред на Долниот дом на парламентот целосно би ја укинал таа горна старосна граница.

Двајца членови на владејачката партија Единствена Русија кои го воведоа законот рекоа дека овој потег ќе и овозможи на војската да ги користи вештините на постарите експерти.

Би можело да ве интересира

Русија ги објави координатите на Пентагон затоа што „западните сателити работат за непријателот“

А1он

Ве набљудуваме – Русите испратија специјална честитка до НАТО со координати на центрите на моќ

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата за само еден ден, но кога Украина ќе капитулира

Ана Ололовска

Руската Амбасада во Бугарија упати повик за собирање средства за руските војници во Украина

Ана Ололовска

Забранет влез во Русија и за сопругата и ќерката на Бајден

Ана Ололовска

Си-ен-ен: Во американската администрација дебата што би била победа за Украина

Ана Ололовска