Русија ја укина забраната за летови во Грузија

Од:

Русија го обнови безвизниот режим за граѓаните на Грузија и ја укина забраната за директни летови меѓу двете земји воведена во 2019 година, се вели во извршната наредба објавена на официјалната веб-страница на руската влада. Рускиот министер за транспорт рече дека руските авиокомпании ќе летаат седум пати неделно меѓу Москва и Тбилиси.

Се наведува дека Русија сакала да ги олесни условите за комуникација и контакти меѓу руските и грузиските граѓани. Тој чекор претставува ненадејно затоплување на односите меѓу Москва и Тбилиси, кои беа меѓу најзаладените во поранешниот Советски Сојуз, но се подобрија во последните години бидејќи грузиската владејачка партија се обидува да не ја навреди Москва.

Русија има безвизен режим за граѓаните на повеќето поранешни советски републики, но Москва им наметна визи на Грузијците во 2000 година, наведувајќи го ризикот од тероризам во регионот на Северен Кавказ. Москва ги забрани директните летови за Грузија во 2019 година, по антируските протести.

Грузија им дозволува на Русите безвизен пристап и целосни работни права до една година, што ја прави земјата една од главните дестинации за Русите кои ја напуштиле својата земја од почетокот на војната во Украина. Москва и Тбилиси немаат официјални дипломатски односи од 2008 година, кога накратко војуваа за Јужна Осетија, отцепен грузиски регион поддржан од Русија.

Би можело да ве интересира

УЕФА ги враќа руските клубови во европските натпреварувања

Русија за протерувањето на свештениците од Бугарија: Провокација по евроатлантските насоки за која ќе има одговор

Русија: На наша територија се урна бомбардер Су-34

ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Катерина Ѓуровски

Ердоган до лидерите на Г20: Исполнете ги барањата на Русија

Предраг Петровиќ

Ким Џонг Ун патува во Русија