Русија издаде потерница по шефот на Меѓународниот кривичен суд

Од:

Русија објави дека распишала налог за апсење на Пјотр Хофмански, претседателот на Меѓународниот кривичен суд, кој бара апсење на претседателот Владимир Путин.

„Хофмански Пјотр Јозеф, Полјак. Се бара по член од Кривичниот законик на Руската Федерација“, се вели во известувањето во базата на податоци на руското Министерство за внатрешни работи. Министерството не објави детали за обвиненијата против Хофмански.

Во март, судот со седиште во Хаг издаде налог за апсење на Путин под обвинение за воено злосторство за незаконско депортирање на украински деца. МКС, исто така, издаде потерница против Марија Лвова-Белова, рускиот претседателски комесар за правата на децата, поради слични наводи.

Русија претходно издаде налози за апсење на обвинителот на МКС Карим Кан и неколку судии. Русија, која не е членка на МКС, инсистира на тоа дека налогот за апсење на Путин е „ништовен“.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“