Русија испрати 15 воени бродови во Црно Море

Од:

И покрај обновените тензии во источниот дел на Украина, Русија денеска испрати 15 воени бродови во Црно Море, кои ќе учествуваат во воена вежба. Тие денеска минаа крај Керчкиот Проток кај полуостровот Крим, соопшти Руската морнарица.

Засега не е познато колку ќе траат воените маневри.

САД претходно откажаа распоредување на два воени брода во Црно Море по добиените приговори од Москва, јавија турски медиуми.

Руското Министерство за одбрана вчера соопшти дека одредени морски подрачја близу Крим ќе бидат затворени со месеци поради планираните вежби, но се дополнува дека бродскиот сообраќај во теснецот нема да биде нарушен.

Би можело да ве интересира

Шарл Мишел: Руската листа на непријателски земји ги нарушува дипломатските односи

Ана Ололовска

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Ана Ололовска

Русија очекувала повеќе од германското претседателство со ЕУ, Берлин личел на „предводник на антируските сили“

Жарко Настоски

Путин: Масакрот во Казан е „варварско злосторство“

Жарко Настоски

ЕУ презема мерки за заштита на Украина од руската агресија

Ана Ололовска

Скоро две третини од Русите ја одбиваат вакцината „Спутник В“

Жарко Настоски