Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

Од:

Руската војска наложи прекин на огнот во областа на челичарницата Азовстал и отвори хуманитарен коридор, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Со претставниците на украинската страна е постигнат договор за евакуација на ранетите војници во здравствените установи.

„На 16 мај, како резултат на преговорите со претставници на украинскиот воен персонал блокиран на територијата на металуршката фабрика Азовстал во Мариупол, беше постигнат договор за евакуација на повредените“, се вели во соопштението на руското Министерство.

Ранетите се префрлени во болница во Новоазовск на територијата на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР).

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

МААЕ: Здравјето на персоналот во нуклеарната централа Запорожје е загрозено

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска