Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Од:

Официјални претставници на Русија и Украина најавија дека се подготвува голема размена на затвореници помеѓу двете земји.

Заменик министерот за надворешни работи на Русија, Григориј Карасин, изјави за руските новински агенции дека двете земји разговараат за размена на 24 Украинци кои беа уапсени во декември 2018 година, пренесува АП.

Канцеларијата на главниот обвинител на Украина соопшти дека рускиот новинар кој е во притвор во Украина ќе биде пуштен на слобода.

Рускиот пратеник за човекови права Светлана Москалкова пристигна во Украина денес за да разговара за затворениците со нејзиниот украински колега.

Активностите во врска со затворените Руси и Украинци дојдоа по првиот телефонски разговор минатата недела меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Би можело да ве интересира

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Захарова со одговор по обвинението дека Русија украла американска технологија

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на „Денот на победата“

Пилотите кои принудно слетаа во поле одликувани со титулата „Херој на Русија“

Татјана Ташкова

Нападнат дански брод во Камерун, грабнати осум членови на екипажот

Русија и Венецуела ја интензивираат воената соработка