Русија и Турција сметаат дека не е неопходно проширување на безбедносната зона во Сирија

Од:

Руската федерација и Турција нема да ја прошируваат зоната за безбедност во североисточна Сирија, што беше усогласена во меморандумот од Сочи, изјави специјалниот претсавник на рускиот претседател за Сирија, Александар Лаврентиев, пренесува Тасс.

-Не, согласно меморандумот, што е потпишан од претседателите Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, оваа зона за безбедност е конкретна зона. Таа треба да биде зачувана во нејзиниот сегашен вид. Тоа е единствениот излез. Проширувањето нема да донесе ништо убаво, изјави тој, одговарајќи на прашањето за можноста за проширување на оваа зона.

Би можело да ве интересира

Путин: на Русија и е потребна цврста претседателска власт

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Ана Ололовска

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нападната руска база во Сирија, одбиен напад со дронови

Предраг Петровиќ

Путин предложи разрешување на јавниот обвинител и именува нов

Ана Ололовска