Русија и Турција сметаат дека не е неопходно проширување на безбедносната зона во Сирија

Од:

Руската федерација и Турција нема да ја прошируваат зоната за безбедност во североисточна Сирија, што беше усогласена во меморандумот од Сочи, изјави специјалниот претсавник на рускиот претседател за Сирија, Александар Лаврентиев, пренесува Тасс.

-Не, согласно меморандумот, што е потпишан од претседателите Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, оваа зона за безбедност е конкретна зона. Таа треба да биде зачувана во нејзиниот сегашен вид. Тоа е единствениот излез. Проширувањето нема да донесе ништо убаво, изјави тој, одговарајќи на прашањето за можноста за проширување на оваа зона.

Би можело да ве интересира

Русија: Не сме ѝ понудиле на Америка соработка околу вакцината за Ковид-19

А1он

Турскиот брод останува во водите меѓу Родос и Крит, Грција се жали кај САД и ЕУ

А1он

Се урна руски тренажен авион, пилотите безбедно слетале со падобрани

А1он

Ердоган: Оној што ќе го нападне турскиот брод ќе плати висока цена

А1он

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

А1он