Русија и СЗО разговараа за итно одобрување на вакцината против Ковид-19, Спутник V

Од:

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко вчера разговараше со генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебреисус за руското барање за итно одобрување за употреба на вакцината Спутник V.

– За време на разговорот тие се осврнаа и на начинот на борба против ширењето на новиот коронавирус, вклучително имунизацијата на населението, на подобрувањето на јавното здравје и за зголемување на достапноста на медицинската заштита. Разговараа и за одобрување на итна употрена на руската вакцина Спутник V, се наведува во соопштението на руското Министерство за здравство.

Марушко и Гебреисус разговараа и за проектите на руското Министерство за здравство, чија цел е подобрување на јавното здравје и зголемување на пристапот до здравствената заштита.

– Генералниот директор на СЗО ги пофали напорите на Русија за етапно воведување на дигиталната технологија во здравствениот систем, со што ќе се поедностави комуникацијата помеѓу пациентите со медицинскиот персонал и ја подобрува ефикасноста на негата, се посочува во соопштението на руското Министерство за здравство.

Би можело да ве интересира

Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник V

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди дози анти-ковид вакцини од „втора генерација“

Жарко Настоски

Украина не мисли да тргнува во офанзива против проруските сепаратисти

Жарко Настоски

Во Грција се предлага вакцината „АстраЗенека“ да се дава на лица над 30 години

Жарко Настоски

Тедрос: Има „шокантна нерамнотежа“ во распределбата на вакцините низ светот

Жарко Настоски