Русија и Кина споени преку првиот железнички мост

Од:

Конструкцијата на првиот железнички мост кој ги поврзува Русија и Кина преку реката Амур е споена од обете страни и треба да биде пуштен во употреба во текот на годината.

Мостот во должина од 2,2 км го поврзува рускиот Далечен исток со најсеверната кинеска покраина Хејлонгѓанг, а целосно завршување на прекуграничниот мост, железничката пруга и автопат е предвидено за јули.

Изградбата на прекуграничниот мост официјално почна во 2016 година, по 28 години преговори меѓу двете земји. Според проектот, капацитетот на мостот ќе биде околу 21 милиони тони годишно.

Би можело да ве интересира

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

Кина сака да воведе нови царини на американките производи

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Петмина загинати во престрелка на фарма во Ростовската област

Путин: Ситуацијата во Сирија е критична

Ана Ололовска

Горбачов: Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот ја приграби за себе

Ана Ололовска