Русија и ги понуди на Турција своите ловци Су-35

Од:

Сергеј Чизмов, директор на руската државна корпорација „Ростец“, денеска изјави дека Русија е подготвена на Турција да и продаде борбени авиони Су-35.

На прес конференција тој меѓудругото зборуваше за воено-техничката соработка на двете евроазиски држави, пренесуваат руските медиуми.

Чизмов на официјална Анкара и ја предложи продажбата на овој тип борбен авион од руско производство.

-Доколку нашите турски колеги изразат интерес, ние сме подготвени за испорака на Су-35, рече Чизмов.

Портпарол на американскиот Стејт департмент вчера писмено соопшти дека Турција не може да остане во програмата за американскиот борбен авион Ф-35, поради купувањето на рускиот одбранбен ракетен систем С-400.

Борбениот авион Су-35С, од генерацијата 4++ е надзвучен авион што на пазарот се појави 2008 година. Вооружен е со 30-милиметарски митралез, како и со осум тони ракети и бомби од различни типови.

Би можело да ве интересира

Путин: Прославата на 75-годишнината од победата над фашизмот ќе биде најважен настан во 2020 година

Ана Ололовска

Русија ги повика на дијалог спротивставените страни во Либија

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска

Турскиот Парламент ја осуди резолуцијата на американскиот Сенат за геноцидот врз Ерменците

Американскиот амбасадор во Турција повикан на разговор поради резолуцијата на Сенатот за геноцидот врз Ерменците

Грушко: Санкциите кон Русија и штетат на економијата на ЕУ