Русија: Гувернерот на Кабаровската област уапсен поради сомневања за убиства

Од:

Гувернерот на регионот Кабаровск на рускиот далечен исток, беше уапсен под сомнение дека организирал убиство и обид за убиство.

Според рускиот истражен комитет, Сергеј Фургал бил уапсен во врска со истрага за случај против организирана криминална група, осомничена за убиства и напади врз деловни луѓе во областите Кабаровск и Амур во 2004 и 2005 година.

Апсењето го потврди прес-службата на Фургал.

„Гувернерот на регионот Кабаровската област, Сергеј Фургал, беше уапсен утрово во близина на неговата куќа. Тој дури немаше време … да назначи наследник на позицијата гувернер”, се вели во соопштението на прес-службата.

Би можело да ве интересира

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

А1он

Русија: Продолжуваат масовните антивладини протести во Хабаровск

А1он

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1он