Русија го предупредува НАТО: Се надеваме дека ја разбирате сериозноста на ситуацијата

Од:

Русија се надева дека НАТО ќе ја разбере сериозноста на ситуацијата со распоредување нуклеарно оружје во Белорусија, изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија.

„Се надеваме дека претставниците на НАТО соодветно ја проценуваат сериозноста на ситуацијата, а најважно е дека соодветно ги оценуваат оние политичари и лидери на водечките земји на НАТО кои се стремат да владеат со светот според оние канони и ставови што ги формулирале за самите“, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков.

„Гледаме дека нашите сериозни сигнали и нашите постапки „лизгаат на површина“ во тие земји. Тие дури и не оставаат никакви надворешни траги на споменатите групи, така што мора да се соочите со променливата реалност“, додаде тој.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија изјави дека изјавата на претседателот на Русија „претставува комплекс на настани кои се спроведени, се спроведуваат и ќе се спроведуваат во иднина“.

„Занемарувањето на сето ова е манифестација на фундаменталната и длабока неодговорност на политичарите на власт во целина и на западните елити пред нивните земји, пред нивните народи, пред меѓународната безбедност“, подвлече Рјабков.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска