Русија го обнови главниот гасовод кон Кина

Од:

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата на Сибир“ се завршени, транспортот на гас преку гасоводот до Кина е обновен, објави „Гаспром“.

dobivaj vesti na viber

„Завршени се планираните работи за одржување на гасоводот Power of Siberia. Транспортот на гас, како што беше планирано, е обновен денеска“, се вели во пораката на официјалниот канал на компанијата на Телеграм.

Транспортот на гас преку Сибир на Сибир беше прекинат поради закажаните технички работи од 22 до 29 септември. Според договорот меѓу Гаспром и кинеската компанија CNPC, превентивното одржување на опремата и системите на гасоводот се одвива двапати годишно: пролет и есен.

Ова е главен гасовод од Русија до Кина со должина од околу 3.000 километри.

Би можело да ве интересира

Пентагон: Кина до 2035 година може да поседува 1.500 нуклеарни боеви глави

Кина испрати вселенско летало со тројца астронаути

Горан Наумовски

Русија испрати предупредување до САД

Горан Наумовски

Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија

Во невремето во Синџијанг починаа седум лица

А1он

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

А1он