Русија го објави условот за продолжување на единствениот договор со Украина од почетокот на војната

Од:

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва ќе се согласи да го продолжи Црноморскиот договор за жито, кој овозможува безбеден извоз од украинските пристаништа, само доколку се земат предвид интересите на нејзините земјоделски производители.

„Руската страна нагласи дека продолжувањето на пакетот договор за жито е можно само ако се земат предвид интересите на руските земјоделски производители и производители на ѓубрива во однос на непречен пристап до светските пазари“, пренесува Ројтерс.

Договорот, со посредство на ОН и Турција, треба да биде обновен овој месец. Украина рече дека ќе бара подолго продолжување до една година за да овозможи подобро планирање, а исто така би сакала да биде вклучен и Миколаив.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски