Русија го напушта Советот на државите од Балтичкото Море

Од:

Русија соопшти дека го напушта Советот на државите од Балтичкото Море поради зголемените тензии со Западот поради офанзивата на Москва во Украина.

dobivaj vesti na viber

Организацијата е политички форум за регионална соработка, кој обединува 11 земји-членки меѓу кои Германија, Финска и Норвешка, како и Европската Унија.

Министерство за надворешни работи во Москва соопшти дека организацијата станува „инструмент на антируската политика“ и „сè повеќе тоне во русофобија и лаги“.

„Сметаме дека натамошното присуство на нашата земја во Советот е несоодветно и контрапродуктивно“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи.

Москва информира дека организацијата планира да одржи состанок во Норвешка на 25 мај без учество на Русија.

И покрај напуштањето на Советот, Русија соопшти дека ќе продолжи да биде присутна во балтичкиот регион.

„Обидите да се истурка нашата земја од Балтикот се осудени на неуспех“, соопшти Министерството.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски од членките на НАТО побара поголема финансиска и помош во оружје

Ана Ололовска

САД и нивните сојузници замрзнаа 330 милијарди долари од почетокот на руската инвазија врз Украина

Ана Ололовска

Рјабков: Негативно гледаме на плановите на Шведска и на Финска за НАТО

Ана Ололовска

Санчез до Путин: Нема да победиш во војната против Украина

Ана Ололовска

Косачев: Прекршување на човековите права е одбивањето на Норвешка да дозволи руски товар до Свалбард

Ана Ололовска

Шолц: НАТО ќе испраќа оружје во Украина сè додека тоа е потребно

Ана Ололовска