Русија ги враќа космонаутите од Меѓународната вселенска станица поради дефект на капсула

Од:

Руската вселенска корпорација Роскосмос денеска соопшти дека ќе лансира вселенско летало што ќе врати тројца членови од екипажот на Меѓународната вселенска станица (МВС) на Земјата бидејќи капсулата во која летале била оштетена од удар на микрометеорит поради што од неа истекува течност за ладење.

Руските космонаути Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин и астронаутот на НАСА Френк Рубио пристигнаа на МВС што орбитира околу Земјата во септември со вселенското летало Сојуз МС-22 и требаше да се вратат кога ќе ја завршат својата мисија.

Меѓутоа, минатиот месец на капсулата имаше дефект кога по удар на микрометеорит од една од коморите почна да истекува течноста за ладење, што доведе до повисока температура во кабината.

По анализата на ситуацијата и разговорот со НАСА, Роскосмос одлучи на 20 февруари да ја лансира капсулата Сојуз МС-23 без екипаж, со која тројцата астронаути ќе се вратат, изјави шефот на Роскосмос, Јуриј Борисов.

Мисијата на Прокопјев, Петелин и Рубио ќе биде продолжена, рече Борисов, но не даде информации за колку.

Сојуз МС-23 првично требаше да биде лансиран во март од космодромот Бајконур во Казахстан со нов тричлен екипаж.

Борисов рече дека Сојуз МС-23 ќе ја снабдува и Меѓународната вселенска станица.

Во случај на вонредна ситуација на МВС што ќе бара евакуација на целиот екипаж пред да пристигне капсулата, официјалните лица ќе размислат дали Сојуз МС-22 сè уште може безбедно да ги врати космонаутите на Земјата, рече Борисов.

Екипажот на МВС на 18 декември ја сними надворешноста на капсулата Сојуз МС-22 со камера на роботска рака од канадско производство како откако беше оштетена од удар на микрометеорит.

Руските медиуми јавија дека температурата во капсулата се зголемила, но оти контролорите на земјата успеале да ја намалат на нормала.

Борисов денеска изјави дека анализата потврдила дека истекувањето било предизвикано од микрометеороит и оти Сојуз МС-22 на крајот ќе биде вратен на Земјата без екипаж.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Оштетениот руски „Сојуз“ слета на Земјата

Ана Ололовска

Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената

Огромен астероид ќе помине многу блиску до Земјата во текот на викендот

Ана Ололовска

Откритие кое менува се: Дали животот на Земјата е дојден од вселената

Пентагон: Вонземјаните можеби веќе интензивно ја истражуваат Земјата

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Четиричлениот екипаж на вселенската капсула Crew Dragon слета на Земјата

Ана Ололовска