Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

Од:

Русија е отворена за предлогот на Европската унија за меѓусебно признавање на вакцините против Ковид-19 и сертификатите за имунизација, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Неодамна Европската комисија предложи:„ Ајде да разговараме со Русија за взаемно признавање на вакцините и сертификатите“. Ние сме отворени за тој дијалог, истакна Лавров на семинар за руската надворешна политика.

Европската агенција за лекови не одобри употреба на вакцината Спутник В во земјите од Европската унија, но Унгарија и Словачка ја набавија најпознатата руска вакцина против коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Довжан: Се надеваме дека дијалогот Софија Скопје ќе го деблокира ЕУ патот за Македонија

А1он

Русија ја продолжи забраната за увоз на храна од ЕУ и САД

Ана Ололовска

По пребројувањето на гласачките ливчиња „Единствена Русија“ ја потврди победата на изборите за Думата

Ана Ололовска

Стејт департмент: Изборите во Русија се одржаа во непогодни услови за слободен и фер процес

Ана Ололовска

Мишел: ЕУ го осудува недостигот на лојалност на САД во кризата со подморниците

Ана Ололовска

ЕУ и ОБСЕ бараат истрага за злоупотреба на власта во аферата со шефот на Агенцијата за разузнавање на БиХ

А1он