Русија е подготвена да размени 500 заробени Украинци за Руси

Од:

Русија достави до Црвениот крст податоци за повеќе од 500 заробени Украинци кои е подготвена да ги размени за заробени Руси, изјави денеска руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова.

Русија е подготвена да ги замени за Руси, кои се заробени од страна на Украина, изјави Москалкова.

Русија на 24 февруари започна воена инвазија на Украина, што Москва ја нарече „специјална воена операција со цел денацификација и демилитаризација на Украина“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ганг: Односите меѓу Кина и Русија се фактор кој ќе донесе глобален мир и стабилност

Горан Наумовски

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска