Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Од:

САД имаат нови информации дека Русија активно бара да набави оружје од Северна Кореја во замена за помош во храна, соопшти денеска Белата куќа.

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави дека Вашингтон е загрижен дека Пјонгјанг ќе ги поддржи воените операции на Русија против Украина, пренесе Ројтерс.

Кирби изјави и дека Русија сака да испрати делегација во Северна Кореја за да понуди храна во замена за оружје и муниција.

Соединетите Американски Држави објавија претходно денеска дека воведоа санкции против словачки државјанин поради обидот да договори продажба на десетици видови севернокорејско оружје и муниција на Русија, која сака да ја замени воената опрема изгубена во војната со Украина.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен изјави дека Русија, која изгубила повеќе од 9.000 парчиња тешка воена опрема од почетокот на војната, се свртува кон добавувачи како Иран и Северна Кореја поради мултилатералните санкции.

Би можело да ве интересира

Украина: По уништувањето на браната, полињата во Херсон би можеле да станат пусти

Ана Ололовска

Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Ана Ололовска

Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Ана Ололовска

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина