Русија: Балтичките земји шират антируска психоза, во Литванија е нападнат руски дипломат

Од:

Русија денеска побара од властите во Естонија, Летонија и во Литванија да преземат мерки за заштита на руските амбасади откако руски дипломат бил нападнат вo Вилнус објави руската агнеција РИА.

„ Ги предупредуваме Вилнус, Рига и Талин дека се одговорни за последиците од антируската психоза која ја иницраа“ – порачуваат од руското минситерство за надворешни работи.

Според Министерството, покрај физичкиот напад на рускиот дипломат, имало и „обиди за притисок на амбасадори“.

Портпаролот на литванската полиција изјави дека никакви инциденти поврзани со вработени во руската амбасада не биле пријавени ниту во петокот ниту денеска.

Би можело да ве интересира

Зеленски објави важна вест: Утре..

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Русија: Уапсивме човек од Крим кој и даваше информации на Украина

(ВИДЕО) Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“: „Од сега па натаму работи за мене“

Украински дрон погоди руска електрана