Русија: Административна зграда во Курск е оштетена во напад на украинско беспилотно летало

Од:

Административна зграда во центарот на Курск, Русија, е оштетена во напад на украинско беспилотно летало, изјави началникот на областа Курск, Роман Старовојт.

„Старовојт“ на Телеграм напиша дека во нападот е малку оштетен покривот на административната зграда, пренесе РИА Новости.

Украинските вооружени сили речиси секој ден ги гранатираат руските погранични територии и вршат напади со беспилотни летала, додава агенцијата.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“