Русеф: Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал

Од:

Претседателот на Бразил Дилма Русеф ги отфрли критиките поради доцнење, финансиските пречекорувања и хаосот во текот на подготовките и потврди дека Бразил е подготвен за почеток на Светското првенство во фудбал.

– Бразил е подготвен на и надвор од терените. Песимистите се поразени со напорна работа и одлучност на бразилскиот народ што никогаш не се предава, изјави Рудеф синоќа во телевизиско обраќање пред почетокот на СП.

Првиот натпревар на програмата ќе гo играат домаќинот Бразил и Хрватска во Сао Паоло.

Бразил за подготовките пред СП во фудбал потроши околу 11,5 милијарди долари.

Подготовките предизвикаа голем број протести на граѓани, незадоволни поради трошењето толку многу пари на таков настан, додека недостига квалитет во јавните услуги, здрваството, образованието, безбедноста и транспортот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Фудбалерите на Бока предизвикаа масовна тепачка во Бразил, ноќта ја минаа во автобус пред полициска станица

Жарко Настоски

Грозоморна егзекуција на две сестри близначки во Бразил прикажана во живо на Инстаграм

Ана Ололовска

Во Бразил ќе испитуваат како влијае трета доза од вакцината „Астразенека“

Жарко Настоски

Црна статистика за Бразил во 2020 година – Убиство на секои десет минути

Ана Ололовска

Болсонаро нема да ги признае изборите догодина, ако нема и печатени гласачки ливчиња

Жарко Настоски

Само вакцинирани навивачи на Мундијалот 2022 во Катар

Ана Ололовска

Leave a Comment

seventeen − 12 =