РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

Од:

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска постигнаа договор за формирање нова влада на Франција, јави радиото РТЛ.

dobivaj vesti na viber

Согласно договорот, со владата, која би требало да биде формирана в понеделник, ќе раководи актуелниот градоначалник на Авр, републиканецот Едуар Филип.

Владата би управувала со земјата до одржувањето на предвремените парламентарни избори закажани за 11 и 18 јуни.

Според РТЛ, Макрон и Жипе го постигнале овој договор во телефонски разговор.

На ваквите тврдења реагираше членот на раководството на ЛР, Франсоа Бароан, кој во изјава за телевизијата БФМ нагласи дека не може да замисли оти некој од редовите на Републиканците преку ноќ би преминал во партијата Напред (ЕМ) на Макрон.

– Ќе се бориме за мнозинство. Ален Жипе ја потврди својата целосна поддршка на кандидатите на партијата Републикнаци, изјави Бароан, изразувајќи надеж дека „Жипе нема да се приклони кон Макрон“.

Би можело да ве интересира

Постојат „големи сомнежи“ дека пожарите кои ја зафатија Франција се „чин на пиромани“

Ана Ололовска

Франција: Oколу педесет вооружени лица учествувале во тепачка во Сен Дени

Ана Ололовска

Во шумски пожари во југозападна Франција уништени 16 домови, 6000 лица евакуирани

А1он

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени