РТБФ: Исчезна дел од милијардите на Гадафи

Од:

Од белгиските банки исчезнаа дел од парите на убиениот либиски лидер Муамер Гадафи, јави белгиската телевизија РТБФ.

dobivaj vesti na viber

Со одлука на Советот за безбедност на ОН од 2011 година средствата на Гадафи се замрзнати. Во тој момент, во банките „БНП Парибас фортис“, ИНГ, КБЦ и Јуроклир банк се наоѓаа повеќе од 14 милијарди евра на поранешниот либиски претседател.

Одлуката на СБ на ОН не се однесува на каматите. За осум години таа сума се зголемила за износ меѓу три и пет милијарди евра и токму тие пари исчезнале. Се претпоставува дека парите завршиле во рацете на групите кои војуваат во Либија. Во тек е истрага

На замрзнатите либиски сметки во 2013 година имало 16 милијарди евра, а во 2017 година, кога белгиските власти по истрагата за перење пари планирале да конфискуваат имот, откриени се само шест милијарди евра.

Би можело да ве интересира

ОН го осудија упадот на демонстрантите во парламентот на Либија во Тобрук

Ана Ололовска

Демонстранти упаднаа во зградата на либискиот парламент во Тобрук

Ана Ололовска

Бродот „Оушн Викинг“ спаси 158 мигранти во Медитеранот

Ана Ололовска

Башага и неговите министри го напуштија од Триполи

Ана Ололовска

Судири во Триполи при обид владата на Фати Башага да ја преземе власта од ривалскиот кабинет на Абдел Дбеиба

Ана Ололовска

Цените на нафтата над 108 долари, во фокус намалените испораки од Русија и Либија

А1он