Рoскосмос: Хуманоиден робот ФЕДОР заминува во вселената

Од:

Рускиот хуманоиден робот ФЕДОР ќе тргне на 22 август на Меѓународната вселенска станица и таму ќе помине една и пол недела, најави денеска генералниот директор на Роскосмос, Дмитриј Рогозин на космодромот Бајконур.

Роботот го носи името Скајбот Ф-850.

Рогозин истакна дека хуманоиден робот во иднина ќе биде испратен и на Марс во рамки на подготовката за испраќање човечка мисија.

– Ќе имаме подготвителна фаза за тоа. Прво ќе испратиме хуманоиден робот, а потоа и луѓе, откако ќе ги проучиме сите ризици и да научиме да се бориме со нив, нагласи Рогозин.

Андроидниот робот ФЕДОР е создаден во соработка со Андроид Техника и руската Фондација за напредни истражувачки проекти со техничка поддршка од Министерството за вонредни ситуации на Русија.

Би можело да ве интересира

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Европската комисија најави 200 милиони евра инвестиции во европскиот вселенски сектор

Драган Поповски

Во пожар во Сибир загинаа 11 луѓе

Ана Ололовска

Путин предложи разрешување на јавниот обвинител и именува нов

Ана Ололовска

Систем за производство на кислород од Месечева прашина

Ана Ололовска

Руската опозиција најави протест за 29 февруари по предлогот на претседателот Путин за уставни измени

Ана Ололовска