Ромпуј ќе изнесе нови предлози за буџетот на ЕУ

Од:

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј ќе изнесе нови предлози во врска со новиот долгорочен буџет на ЕУ, околу кој државите-членки не можат да постигнат договор, во надеж дека ќе се спречи вонредниот самит кон крајот на седмицата да не доживее пропаст, изјави денеска заменик-министерот за европски работи на Кипар Андреас Мавројанис.

Тој истакна дека на работната вечера на која присуствуваа Ван Ромпуј и останататите европски министри „дошло до конструктивна размена на мислења“ и истакна дека „сите држави-членки искажале одлучност за донесување конечна одлука“.

Мавројанис, чија земја во моментот претседава со ЕУ, најави дека Ван Ромпуј ќе претстави нови предлози „за да ги земе предвид мислењата на државите-членки“.

Би можело да ве интересира

Орбан: Европа не е во Брисел, Европа сме ние

Ана Ололовска

Крамер: Македонците себе си се гледаат како дел од Европа

Драган Поповски

Според Сорос, Си е закана за ЕУ

Ана Ололовска

Можна нова бура над Западна Европа викендов

Ана Ололовска

ВИДЕО: Осум жртви во бурата која ја погоди Европа

Драган Поповски

Еден човек загинаа, а се уште се утврдуваат материјалните штети од ураганските ветрови во Европа

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × one =