Ромни го престигна Обама во свинг државите

Од:

Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни го презеде водството во анкетите и сега има пет проценти предност во однос на актулениот претседател Барак Обама во таканаречените свинг држави, чии гласачи би можеле да одлучат кој ќе биде новиот станар во Белата куќа.

Според истражувањето на УСА Тудеј и Галуп, помеѓу избирачите кои рекоа дека ќе излезат на избори, Ромни води со 51 процент, или 5 проценти  повеќе од Обама кој има 46 проценти. Ромни за ова може да им му се заблагодари на женското избирачко тело кое се врти кон него и веќе ужива иста поддршка кај жените  како и Обама.

На минатите избори, Обама имаше 13 насто предност кај женското гласачко тело, пред Џон Мекејн.

Ромни е в предност кај мажите. Според анкетата 54 проценти од мажите би гласале за Ромни.

 

 

 

 

Би можело да ве интересира

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

(ВИДЕО) Пукотница на Универзитетот во Лас Вегас, американските медиуми јавуваат за повеќе жртви

Горан Наумовски

Кочо Анѓушев и неговата фамилија ставени на црната листа на САД

А1он

Бркале сериски убиец, а тој бил во затвор

Пукање во Лас Вегас: Има мртви и ранети

Горан Наумовски