Романија започна со вакцинација на деца

Од:

Здравствените власти во Романија започнаа да имунизираат деца на возраст меѓу 12 и 15 години со вакцината на Фајзер/БиоНТек, објави Дојче веле.

dobivaj vesti na viber

Во главниот град Букурешт, во еден од градските паркови, денеска беа поставени два мобилни пункта, каде што доброволно се вакцинираат оние кои имаат желба за тоа.

Според порталот Хотњуз, вакцината им се дава на деца само со претходно потпишана согласност од родителите.

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера ја одобри употребата на вакцината на Фајзер/БиоНТек за деца на возраст од 12 до 15 години, но засега нема официјална согласност од Европската комисија.

Би можело да ве интересира

Директорот на Фајзер се зарази со Ковид по втор пат за два месеци

Ана Ололовска

Во Романија казни за шпекулантите на пазарите на електрична енергија и гас

А1он

Романија ги пролонгира мерките за компензација на цените на енергенсите

ФДА ги одобри обновените Ковид-19 вакцини против сојот Омикрон БА.4 и БА.5

Бугарскиот вицепремиер му заблагодари на германскиот канцелар: „Шенген е едно од најголемите достигнувања на ЕУ“

А1он

Модерна ги тужи Фајзер и Бионтек за вакцината мРНА

Ана Ололовска