Рохани: Нуклеарниот договор овозможува укинување на оруженото ембарго

Од:

Иранскиот претседател Хасан Рохани порача дека останувањето во нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година ќе и овозможи на земјата од следната година да купува и продава оружје во странство.

– Ако го спасиме нуклеарниот договор, оруженото ембарго против Иран ќе биде отстрането и можеме да купуваме или да го продаваме своето оружје. Тоа е едно од значајните влијанија кои ќе ги добиеме, истакна Рохани.

Укинувањето на ембаргото на оружје, кое го наметнаа ОН, веќе ја загрижува администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Пред една година Трамп еднострано ја повлече Америка од договорот, бидејќи, како што се наведува, Иран „ги премина границите воспоставени со договорот“.

Би можело да ве интересира

Демонстрантите по третпат го запалија иранскиот конзулат во светиот шиитски град Наџаф

Техеран бара 130 милијарди долари од САД поради граѓанските немири во Иран

Ана Ололовска

АИ: Во протестите во Иран најмалку 208 жртви

Ана Ололовска

Во Иран почна регистрација на кандидатите за пратеници

Ана Ололовска

Во Иран училиштата затворени поради загадување на воздухот

Ана Ололовска

Иран: Француското активирање на механизмот за нуклеарниот договор е неодоговорно

Ана Ололовска