Рохани: Ќе одговориме на нападот на иранскиот танкер

Од:

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека би била „голема грешка“ да се каже дека Техеран нема да одговори на мистериозниот напад врз ирански танкер кој се случи во Црвеното Море кај брегот на Саудиска Арабија пред неколку дена.

Тој на заедничка прес конференција со пакистанскиот премиер Имран Кан рече дека Иран се уште го испитува инцидентот, како и дека има докази за тоа кој стои зад нападот, но не кажа други детали.

Пакистанскиот премиер Кан истакна дека неговата земја е против војна меѓу Саудиска Арабија и Иран.

Би можело да ве интересира

Венецуела со авиони ги штити иранските танкери

А1он

Рохани: Ќе се одмаздиме на САД ако направат проблем на нашите танкери

А1он

Ирански танкери со нафта пловат кон Венецуела

Ана Ололовска

„Вашингтон Пост“: Израел изврши кибер напад врз иранско пристаниште во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

Русија му донираше на Иран текстил за заштитни маски

А1он

Шест години затвор за академик Фариб Абделках, која има иранско-француско државјанство

Ана Ололовска