Рогов: Украинците дигнаа во воздух мост во Запорожје, има загинати

Од:

Украинските војници истрелаа ракети кон патниот мост на реката Молохна во областа Мелитопол, предизвикувајќи жртви и повредени. Ова денеска го соопшти членот на управниот совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов.

„Денеска, околу 12:30 часот, терористите извршија ракетен напад од повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS на мостот на реката Молочна во селото Светлодолинско во областа Мелитопол во областа Запорожје“, напиша Рогов на Телеграм.

Тој посочи дека меѓу цивилното население има загинати и ранети. Нападот е извршен при поправка, изјави Рогов.

Селото Светлотолинско се наоѓа на 35 километри северно од Мелитопол.

Шефот на окружната управа на Мелитопол, Андреј Сигута, на новинарите им потврдил дека нападот бил извршен, по што избувнал пожар. Според него, на местото на нападот биле испратени екипи за итна помош.

Би можело да ве интересира

Во Русија се урна украински дрон, три лица се тешко повредени

Горан Наумовски

Русите се вооружија: Со беспилотни летала-камикази ја уништуваат Украина

(ВИДЕО) Дрон падна на 150 километри од центарот на Москва

Горан Наумовски

АП: Нова кампања за регрутирање во Русија

Горан Наумовски

Околу 70 украински војници се предале на ДНР во последните две недели

Русите тврдат дека зазеле голема фабрика во Бахмут