Рјабков: Русија и САД постигнаа напредок за контролата на оружје

Русија и САД постигнаа напредок во однос на контролата на вооружувањето за време на разговорите во Сочи, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков во интервју за ТАСС. Пред два дена во Сочи средба имаа рускиот претседател Владимир Путин и американскиот државен секретар Мајк Помпео.

– Што се однесува до темите од средбата од 14 мај во Сочи, би ги издвоил контролата на оружје, неговото неширење, кризата на целиот систем во таа сфера и перспективите за одржување на она што се уште функционира меѓу Москва и Вашингтон од аспект на ограничување и намалување на нуклеарното оружје, истакна Рјабков.

Според него има уште многу работи да се допрецизираат.

– По посетата на државниот секретар, ние во целост ќе решиме неколку прашања со цел да имаме основа врз која повторно можеме да почнеме дијалог за стратешката стабилност, појасни Рјабков.

Би можело да ве интересира

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Над 10.000 луѓе во Москва бараат одржување чесни избори

Татјана Ташкова

САД се враќаат во воената база во Саудиска Арабија

САД му честитаат на Харадинај за одлуката да се јави на суд

САД ги зајакнаа воздушните патроли над Ормускиот Проток